Logo
A magyar jezsuiták lelkiségi és kulturális központja
Ferenc pápa a Brexitről
2016.07.01

Ahhoz, hogy az Európai Unió ismét rátaláljon arra az erőre, amely ott volt a kezdeteinél, a kreativitás, továbbá az „egészséges szétválás” lépését kell meglépnie, vagyis nagyobb függetlenséget és szabadságot kell adnia az Unió országainak. Az egység más formáját kell kigondolni: kreatívnak kell lenni! – mondja a pápa.

Ahhoz, hogy az Európai Unió ismét rátaláljon arra az erőre, amely ott volt a kezdeteinél, a kreativitás, továbbá az „egészséges szétválás” lépését kell meglépnie, vagyis nagyobb függetlenséget és szabadságot kell adnia az Unió országainak. Az egység más formáját kell kigondolni: kreatívnak kell lenni! – mondja a pápa.

 

2016. június 24. – Az Örményország felé tartó repülőgépen

Federico Lombardi:

… Egy hírrel ébredtünk ma reggel, amely az európai földrészre vonatkozik, a [Brexit]-referendum végeredményére.

Ferenc pápa:

A végeredményt itt, a repülőn tudtam meg, mert amikor eljöttem otthonról belelapoztam az il Messageróba [olasz napilap], de az eredmény akkor még nem volt végleges. [A referendum] a népakarat kifejezése volt, és mindnyájunktól nagy felelősséget kíván, hogy biztosítsuk az Egyesült Királyság népének javát, valamint az egész európai földrész javát és együttélését. Én ezt remélem.

 

2016. június 26. – A Róma felé tartó repülőgépen

Edward Pentin (National Catholic Register)

Szentatya, úgy tűnik II. János Pálhoz hasonlóan Ön is támogatója az Európai Uniónak. Dicsérte az Európa-tervet, amikor nemrégiben átvette a Nagy Károly-díjat. Aggodalommal tölti el Önt, hogy a Brexit Európa széteséséhez, s akár háborúhoz is vezethet?

Ferenc pápa:

A háború már ott dúl Európában! Ott van továbbá a szakadás egyfajta légköre, de nemcsak Európában, hanem országain belül is. Emlékezzen csak vissza Katalóniára, vagy Skóciára tavaly… Nem mondom, hogy ezek a szakadások veszélyesek, de alaposan meg kell vizsgálnunk ezeket, és mielőtt a szakadás felé tennénk egy lépést, alaposan meg kell magunk között vitatnunk és járható megoldásokat kell keresnünk. Őszintén, nem tudom. Nem vizsgáltam meg, milyen okok miatt akarta meghozni az Egyesült Királyság ezt a döntést. Ám vannak olyan szakadások – úgy hiszem, hogy erről már beszéltem egyszer, nem tudom hol, de elmondtam már –, amelyek a függetlenségről szólnak, az önállósodás a céljuk. Például a latin-amerikai országok, de az afrikai országok is, függetlenné váltak a madridi, vagy a lisszaboni koronától; és Afrikában is Párizstól, Londontól, illetve Amszterdamtól – a főként Indonézia…

Az emancipáció érthetőbb, mert mögötte ott van egy kultúra, egy gondolkodásmód. Egy ország kiválása azonban – még nem beszélek a brexitről –, gondoljunk csak Skóciára, és minden ilyenre. Ez olyasmi, – nem akarok senkit megbántani ezzel, hanem csak a politikusoknál bevett szót használom – aminek a balkanizáció nevet adták; nem a Balkánon élők ellen beszélek! Ez inkább elszakadás, nem emancipáció, a hátterében pedig történetek, kultúrák, félreértések, sok jóakarat, és egyebek is ott vannak. Ezt világosan látni kell! Számomra az egység a konfliktus fölött áll, mindig; de az egységnek több formája létezik… és a testvériség jobb – itt érkezek el az Európai Unióhoz –, mint az ellenségeskedés vagy az eltávolodás. Az eltávolodásnál – használjuk inkább ezt a szót – jobb a testvériség. A hidak pedig jobbak a falaknál. Mindez el kell, hogy gondolkodtasson bennünket. Igaz, egy ország mondhatja: „Én az Európai Unióban vagyok, de azt akarom, hogy meglegyenek a saját dolgaim, amelyek az én kultúrámhoz tartoznak. Ahhoz – itt érkezem el a Nagy Károly-díjhoz –, hogy az Európai Unió ismét rátaláljon arra az erőre, amely ott volt a kezdeteinél, a kreativitás, továbbá az „egészséges szétválás” lépését kell meglépnie, vagyis nagyobb függetlenséget és szabadságot kell adnia az Unió országainak. Az egység más formáját kell kigondolni: kreatívnak kell lenni! Kreatívnak kell lenni például a munkahelyekkel kapcsolatban, a gazdaságban! Ma likvid gazdaság van Európában, ami azt eredményezi, hogy például Olaszországban a huszonöt éven aluliak negyven százalékának nincs munkája! Van valami, ami nem működik ebben a „óriási” Unióban, de ne öntsük ki a gyereket az ablakon a fürdővízzel együtt!

Próbáljuk újra beindítani, újraalkotni a dolgokat. Az emberi dolgoknak – saját személyiségünknek is – az újrateremtése olyan folyamat, amelyen szüntelenül dolgoznunk kell. Egy kamasz nem ugyanaz, mint egy felnőtt vagy egy öregember: ugyanaz, de mégsem, folyamatosan újrateremti önmagát. Ez pedig életet, életkedvet, termékenységet ad neki. Ezt szeretném hangsúlyozni: ma a két kulcsszó az Európai Unió számára a kreativitás és termékenység. Ez kihívás. Nem tudom, én így gondolom ezt.

 

Fordította: Korponai Gábor SJ
Szerkesztő: Kóczián Mária

Hírfolyam