Logo
A magyar jezsuiták lelkiségi és kulturális központja
Hétköznapi szolidaritás és reflexió
2016.09.15

A napokban a Párbeszéd Háza vendége volt Michel Croc, a franciaországi jezsuita menekültszolgálat vezetője és felesége – a téma aktuális, mindannyiunkat érint. A hazai Jezsuita Menekültszolgálat szervezését éppen egy éve kezdték meg a jezsuiták és barátaik. Forrai Tamás atyát a szolgálat első évéről és a tervekről kérdeztünk.

A Jezsuita Menekültszolgálat első évéről

A napokban a Párbeszéd Háza vendége volt Michel Croc, a franciaországi jezsuita menekültszolgálat vezetője és felesége – a téma aktuális, mindannyiunkat érint. A hazai Jezsuita Menekültszolgálat szervezését éppen egy éve kezdték meg a jezsuiták és barátaik. Forrai Tamás atyát a szolgálat első évéről és a tervekről kérdeztünk.

 

Melyek voltak a legfontosabb projektjeitek, melyek a legnagyobb tapasztaltatok?

Az első év spontán, humanitárius szolgálatok sorát hozta. Önkénteseink a hétköznapi, első beilleszkedésben segítettek a fóti fiatalkorúak táborában és a bicskei szálláson. Bekapcsolódtunk a magyar nyelv oktatásába és ezzel együtt kerestük a tágabb integrációs utakat is.

Az év tapasztalata számunkra a hétköznapi szolidaritás ereje és a reflexió szükségessége: az ignáci megkülönböztetés szép útja volt. Ezt közösen tanultuk, hiszen ezen a gyorsan változó válságterületen nem is lehet másképpen. Megértettük, hogy a válság sokkal mélyebb és összetettebb, globálisabb és strukturálisabb, mint gondoltuk. És azt, hogy ez mégis elsősorban rólunk szól: a mi hazánk és Európánk jelenéről és jövőjéről, kiengeszteletlen történelmi sebeiről és a jövőt fenyegető értékvesztésérésől.

 

Kik a JMSZ munkatársai, hogyan alakul a gárda?

Alapvető döntésünk volt, hogy nem építünk fenntarthatatlan struktúrákat, hanem önkéntes barátainkat hívjuk meg és kísérjük e misszióban is. Jelenleg két félállású szakember segíti a direkt szociális illetve az inkább pedagógiai feladatokat. Az ő munkájukat támogatja ebben a félévben egy részállású gyakornok is.

 

Rengeteg a munka, hogyan lehet megbirkózni vele?

A ránk tornyosuló feladatokhoz képest megtapasztalt korlátaink egyértelmű követelményeket állítanak elénk:

  • Reflektáltan tanulunkmásoktól, akik már régebben dolgoznak e területen.
  • Együttműködünk másokkal, akik hasonlóan keresik a hiteles válaszokat.
  • Átadható formákat keresünk és építünk, ahová másokat is meg tudunk hívni, tudva, hogy egész társadalmunknakformálódni kell e válságban.

 

Mit terveztek a jövőben?

A JMSZ missziója a befogadott menekültek segítése az együttélés elősegítésére, különösképpen is az integrációs programokkal. Hisszük, hogy a menekültszolgálatban építhető az önkéntesség kultúrája, és a személyes tapasztalatok útján csökkenthetők félelmeink. Az első év sok spontánul fejlődő szolgálatát az induló második évben jobban fókuszáltuk:

  • A szociális integrációtkívánjuk továbbra is segíteni a bicskei táborban élő és a Magyarországon már valamilyen státuszt kapott családok látogatásával, kísérésükkel. Mindezzel az állam által vállalt hétköznapi és hosszabb távú integrációs feladatokban segítünk, ahol erre szükség van. Bicskén, a tábor bezárásáig óvodai programot vezetünk.
  • Az oktatási integrációt– mint következő lépést – segíti közvetlenül a magyar mint idegen nyelv oktatása, általunk vagy a partneriskolák tanárait segítve. Most induló programunk egy konkrét integrációs osztály modelljét építi fel, hogy a menekült fiatalok egy év után már megalapozottan tudjanak belépni a magyar iskolarendszerbe. Ide tartozik a magyar társadalom reflexiója és érzékenyítése: A reflexióból és prófétai cselekedetből sosem lehet elég! Ezért fontosak az érzékenyítő programjaink, amelyeket elsősorban középiskolás fiataloknak alakítottunk ki óravázlatként vagy egyéni elmélyülést szolgáló e-learninges tananyagként.

 

Szerkesztő: Kóczián Mária
Fotó: http://jmsz.hu

 

Hírfolyam